Eksperymenty naukowe dla dzieci | Kraina Eksperymentów
ZABAWKA ROKU 2023
KUP NAGRODZONY ZESTAW >

Jak eksperymenty naukowe dla dzieci wpływają na ich rozwój?

Domowe eksperymenty naukowe dla dzieci kojarzą Ci się z niezłym bałaganem? Myślisz, że potrzebujesz dziesiątek skomplikowanych substancji i akcesoriów, więc finalnie, gra nie wydaje się być warta świeczki? Dobrze, że udało Ci się do nas trafić. Od lat zajmujemy się eksperymentowaniem i „zarażaniem” dzieci miłością do nauki. W dzisiejszym wpisie, po pierwsze, chcemy pokazać Ci, że naukowe eksperymentowanie z dziećmi wcale nie musi wiązać się z wielkim bałaganem. Po drugie wytłumaczymy, dlaczego warto wprowadzać takie zabawy i jak eksperymenty naukowe dla dzieci wpływają na ich rozwój?

Proste, domowe eksperymenty dla dzieci

Na wstępie musimy Cię trochę uspokoić. Domowe eksperymenty wcale nie muszą być skomplikowane. I uwaga! Nie muszą też wiązać się z poplamioną kanapą, dywanem i wymazanymi ścianami.

Właściwie w 2-3 minuty jesteś w stanie przygotować super stanowisko laboratoryjne, które będzie stałym elementem Domowego Kodeksu Małego Naukowca. Co będzie Ci potrzebne? Do zabezpieczenia stołu i podłogi przyda się mata ochronna, klasyczna cerata lub nieużywane od wieków prześcieradło. Do tego warto zamówić super fartuszek młodego naukowca i jednorazowe rękawiczki. Skąd wziąć sprzęt laboratoryjny? Możesz zamówić w naszym sklepie lub skomponować ze zwykłych słoików czy plastikowych pojemników.

Czy takie przygotowanie jest konieczne? Oczywiście, że nie. Jednak w ten sposób ukoisz stres związany z małym, domowym armagedonem. W takich okolicznościach dziecko z chęcią zostanie na miejscu – w swoim domowym laboratorium.

Jak eksperymenty naukowe dla dzieci wpływają na ich rozwój?

No dobrze, ale po co to wszystko? Dlaczego warto już od małego bawić się z dzieckiem w eksperymentowanie? Przede wszystkim jest to o wiele bardziej wartościowa zabawa niż ta z klasycznymi, kupnymi zabawkami.

Dzieci mają w sobie wrodzoną aktywność poznawczą. Lubią działać samodzielnie, metodą prób i błędów. Taka zabawa, o ile jest dobrze zaplanowana, potrafi wciągnąć dziecko na o wiele dłużej niż przysłowiowe 20 minut.

Jak zabawa w eksperymenty naukowe wpływa na rozwój?

  • dziecko uczy się samodzielnego działania,
  • zabawa w eksperymenty daje możliwość wyciągania wniosków (zawsze mamy przyczynę i skutek),
  • w ten sposób rozwija się w dziecku kreatywność, pomysłowość, umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów,
  • pobudzamy w dziecku ciekawość i zainteresowanie światem,
  • fizyka, biologia i chemia nabierają zupełnie innych kolorów, a raz zaszczepione „inne rozumienie” tych przedmiotów, pozostanie z dzieckiem na zawsze,
  • oczywiście kształcimy w dziecku małą motorykę – posługiwanie się pipetą, przelewanie, mieszanie składników to doskonałe ćwiczenia sprawności,
  • nauka przez zabawę rozwija w dziecku logiczne myślenie,
  • pomaga podejmować decyzje i radzić sobie z ewentualnymi błędami.

Umiejętności, które dziecko nabywa podczas wykonywania domowych eksperymentów naukowych, są po prostu świetną bazą dla szkolnej edukacji i rozwoju w kolejnych latach.

Nie wiesz, czy uda Ci się znaleźć czas na takie zabawy? Pamiętaj, że możesz skorzystać ze wsparcia takich miejsc, jak Kraina Eksperymentów w Zielonej Górze. Jesteś z daleka? Zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz tam m.in. zestawy do domowych eksperymentów z filmami instruktażowymi, które umożliwią Twojemu dziecku samodzielną zabawę.

Jeżeli masz pytania na temat eksperymentów naukowych dla dzieci – skontaktuj się z nami. Chętnie rozjaśnimy Twoje wątpliwości. 😉

Zamówienie
Scroll to Top